Pagrindinis puslapis Naujienos ir straipsniai

Erkės ir jų platinamos ligos

Erkės yra maži voragyviai, mintantys gyvūnų ir žmonių krauju, o per savo įkandimus gali pernešti įvairias ligas. Kai kurios dažniausiai pasitaikančios erkių platinamos ligos yra Laimo liga, Uolinių kalnų dėmėtoji karštligė ir erkinis encefalitas

name
Parodytas: 277 k.Perskaitytas: 69 k.

Laimo ligą sukelia bakterija Borrelia burgdorferi, ją perneša juodakojė erkė. Laimo ligos simptomai gali būti karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis ir būdingas „buliaus akies“ bėrimas. Negydoma Laimo liga gali sukelti rimtesnių komplikacijų, tokių kaip sąnarių skausmas ir neurologinės problemos.

Uolinių kalnų dėmėtąją karštligę sukelia bakterija Rickettsia rickettsii, ją perneša amerikinė šunų erkė, rudoji šunų erkė ir Uolinių kalnų miškinė erkė. Uolinių kalnų dėmėtosios karštinės simptomai gali būti karščiavimas, galvos skausmas, bėrimas ir pilvo skausmas, o negydomi jie gali būti sunkūs.

Erkinis encefalitas – tai centrinę nervų sistemą pažeidžianti virusinė infekcija, kurią perduoda erkių Ixodes ricinus ir Ixodes persulcatus rūšys. Erkinio encefalito simptomai gali būti karščiavimas, galvos skausmas ir neurologiniai simptomai, tokie kaip sumišimas ir paralyžius.

Erkių platinamų ligų prevencija – tai atsargumo priemonių laikymasis leidžiant laiką erkių užkrėstose vietose, pavyzdžiui, marškinių ir kelnių ilgomis rankovėmis dėvėjimas, vabzdžių repelentų naudojimas ir erkių patikrinimas pabuvus lauke. Jei įtariate, kad jus įkando erkė, svarbu kuo greičiau pašalinti erkę ir stebėti simptomus, ar neatsiranda infekcijos požymių.

 Vakcinacija nuo erkių platinamų ligų:

Šiuo metu nėra vakcinų nuo erkių platinamų ligų, tokių kaip Laimo liga ar Uolinių kalnų dėmėtoji karštligė. Tačiau nuo erkinio encefalito galima skiepytis, kuri rekomenduojama žmonėms, gyvenantiems ar keliaujantiems į rajonus, kur ši liga paplitusi.

Skiepai nuo erkinio encefalito paprastai skiriami dviem dozėmis, o antroji dozė suleidžiama praėjus 1-3 mėnesiams po pirmosios dozės. Vakcina yra labai efektyvi ir užtikrina ilgalaikę apsaugą nuo viruso.

Svarbu pažymėti, kad nors vakcina nuo erkinio encefalito gali apsaugoti nuo šios konkrečios ligos, ji neapsaugo nuo kitų erkių platinamų ligų, tokių kaip Laimo liga ar Uolinių kalnų dėmėtoji karštligė. Todėl vis tiek svarbu imtis atsargumo priemonių, leidžiant laiką erkių užkrėstose vietose.

 Apsaugos priemonės nuo erkių platinamų ligų:

Norint išvengti erkių platinamų ligų, reikia imtis įvairių apsaugos priemonių, įskaitant, kai tik įmanoma, vengti erkių užkrėstų vietų, dėvėti apsauginius drabužius ir naudoti priemones nuo vabzdžių.

Praleidžiant laiką erkių užkrėstose vietose, svarbu dėvėti marškinius ir kelnes ilgomis rankovėmis, o kelnių kojas sukišti į kojines ar batus, kad erkės neropštų aukštyn. Be to, vabzdžių repelento, kurio sudėtyje yra DEET arba pikaridino, naudojimas gali padėti atbaidyti erkes ir sumažinti įkandimų riziką.

Taip pat svarbu reguliariai tikrinti erkes, nes tai leidžia atpažinti ir pašalinti erkes, kol jos dar neturi galimybės pernešti ligą. Tai apima nuodugnų odos ir drabužių apžiūrą, ar nėra erkių, ypatingą dėmesį skiriant tokioms vietoms kaip plaukų linija, pažastys ir kirkšnis.

Jei radote prie odos prilipusią erkę, svarbu ją kuo greičiau pašalinti pincetu arba erkių šalinimo įrankiu. Būtinai tvirtai suimkite erkę ir ištraukite tiesiai, vengdami erkės susisukti ar suspausti.

Be to, jei turite augintinių, svarbu imtis priemonių, kad apsaugotumėte juos nuo erkių platinamų ligų. Tai gali apimti reguliarų naminių gyvūnėlių tikrinimą, ar nėra erkių, ir erkių prevencijos priemonių, pvz., antkaklių ar tepamų priemonių, naudojimą. Taip pat svarbu, kad jūsų kiemas būtų gerai prižiūrimas ir be lapų pakratų ir aukštų žolių, kurios gali būti ideali buveinė erkėms.

Kitas svarbus žingsnis saugantis nuo erkių platinamų ligų – švietimas. Sužinoję apie erkių rūšis jūsų vietovėje, jų elgesį ir erkių platinamų ligų požymius ir simptomus, galite geriau apsaugoti save ir savo šeimą. Be to, jei po erkės įkandimo jaučiate simptomus, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad gautumėte tinkamą gydymą.

Nors erkių platinamos ligos gali kelti rimtą susirūpinimą, atitinkamų atsargumo priemonių ir apsaugos priemonių ėmimasis gali padėti sumažinti perdavimo riziką. Būdami informuoti ir imdamiesi iniciatyvių veiksmų, kad apsaugotumėte save ir savo šeimą, galėsite mėgautis laisvalaikiu lauke ir sumažinti erkių platinamų ligų riziką.

Paskelbta | 2023 Balandžio 2d. | 14:13

Komentarai

Komentarų nėra
Rašyti komentarą
UAB Nanoterma
reklama
Prisijunkite

Jūs dar nesate registruotas vartotojas?
Užsiregistruoti galite paspaudę čia

Pamiršote slaptažodį?
arba