Pagrindinis puslapis Naujienos ir straipsniai

Kaip apsisaugoti nuo internetinių sukčių

Skaitmeniniame amžiuje paplito internetinės aferos ir sukčiavimo būdai, keliantys didelę grėsmę asmenų asmeninei informacijai ir finansiniam saugumui. Kibernetiniai nusikaltėliai nuolat kuria sudėtingus būdus, kaip apgauti nieko neįtariančias aukas ir pavogti neskelbtinus duomenis. Tačiau žinodami ir imdamiesi kelių atsargumo priemonių galite žymiai sumažinti pažeidžiamumą internetinėms sukčiavimo priemonėms. Šio straipsnio tikslas – paaiškinti dažniausiai pasitaikančius sukčiavimo būdus ir pateikti esminių patarimų, kurie padės apsisaugoti nuo internetinių sukčių.

name
Parodytas: 209 k.Perskaitytas: 77 k.

     Supratimas apie sukčiavimo būdus:
     Sukčiavimas yra apgaulinga taktika, kurią naudoja kibernetiniai nusikaltėliai, norėdami gauti slaptos informacijos, pvz., slaptažodžius, kredito kortelių duomenis ir socialinio draudimo numerius. Apsimetinėdami patikimomis organizacijomis ar asmenimis, sukčiai bando apgauti aukas, kad jos pateiktų savo konfidencialius duomenis. Įprasti sukčiavimo būdai:

a. Sukčiavimas el. paštu: sukčiai siunčia apgaulingus el. laiškus, dažnai imituodami patikimas įmones, prašydami gavėjų spustelėti kenkėjiškas nuorodas arba pateikti asmeninę informaciją.

b. Svetainių klastojimas: sukčiai kuria netikras svetaines, kurios labai panašios į teisėtas svetaines, klaidindamos vartotojus įvesti savo kredencialus arba finansinę informaciją.

c. Smulkinimas: naudojant šią techniką siunčiami apgaulingi tekstiniai pranešimai, kurie atrodo iš patikimų šaltinių, viliojantys gavėjus atskleisti asmeninę informaciją arba spustelėti kenkėjiškas nuorodas.

d. Sukčiavimas balsu (vishing): sukčiai telefonu apsimetinėja teisėtais subjektais, siekdami iš nieko neįtariančių asmenų išgauti neskelbtiną informaciją.

     Patarimai, kaip apsisaugoti:

a. El. laiškus vertinkite skeptiškai: būkite atsargūs atidarydami el. laiškus, ypač iš nežinomų siuntėjų. Venkite spustelėti įtartinų nuorodų ar atsisiųsti priedų iš nepatvirtintų šaltinių. Atkreipkite dėmesį į el. pašto adresus, kurie gali šiek tiek skirtis nuo teisėtų.

b. Patikrinkite svetainės autentiškumą: prieš įvesdami bet kokią neskelbtiną informaciją svetainėje, patikrinkite, ar nėra saugaus ryšio (HTTPS) ir patikrinkite svetainės teisėtumą, palygindami ją su oficialiais šaltiniais. Ieškokite rašybos klaidų, nepažįstamų domenų pavadinimų ar įtartinų dizaino elementų.

c. Stiprinkite slaptažodžio apsaugą: sukurkite tvirtus, unikalius kiekvienos internetinės paskyros slaptažodžius, naudodami didžiųjų ir mažųjų raidžių, skaičių ir specialiųjų simbolių derinį. Apsvarstykite galimybę naudoti patikimą slaptažodžių tvarkyklę, kad galėtumėte saugiai saugoti ir tvarkyti slaptažodžius.

d. Įgalinti dviejų faktorių autentifikavimą (2FA): įdiegus 2FA jūsų internetinėms paskyroms suteikiamas papildomas saugumo sluoksnis. Paprastai naudotojams reikia įvesti patvirtinimo kodą, išsiųstą į jų mobilųjį įrenginį, kad būtų išvengta neteisėtos prieigos, net jei slaptažodis yra pažeistas.

e. Būkite atsargūs dalindamiesi asmenine informacija: būkite atsargūs dalindamiesi asmenine ar finansine informacija nesaugiais kanalais arba atsakydami į nepageidaujamas užklausas. Teisėtos organizacijos retai prašo slaptos informacijos el. paštu ar tekstinėmis žinutėmis.

f. Reguliariai atnaujinkite ir apsaugokite įrenginius: atnaujinkite savo įrenginius, įskaitant kompiuterius, išmaniuosius telefonus ir planšetinius kompiuterius, naudodami naujausius programinės įrangos pataisymus ir saugos naujinimus. Įdiekite patikimą antivirusinę ir kenkėjiškų programų programinę įrangą, kad apsisaugotumėte nuo žinomų grėsmių.

g. Mokykitės: būkite informuoti apie naujausius sukčiavimo būdus ir aferas. Reguliariai skaitykite apie geriausią saugos praktiką ir dalinkitės šiomis žiniomis su draugais ir šeima. Sąmoningumas yra pagrindinė apsauga nuo kibernetinių nusikaltėlių.

h. Praneškite apie įtartiną veiklą: jei pastebėjote sukčiavimo bandymą arba įtariate sukčiavimą, praneškite apie tai atitinkamoms institucijoms ar organizacijoms. Tai padeda apsaugoti kitus, kad netaptų panašių sukčių aukomis.

     Sekite naujienas apie dabartines sukčiavimus:
     Kibernetiniai nusikaltėliai nuolat tobulina savo metodus, todėl labai svarbu nuolat žinoti apie naujausius sukčiavimo atvejus. Sekite patikimus kibernetinio saugumo tinklaraščius, užsiprenumeruokite įspėjimus el. paštu iš patikimų šaltinių ir būkite informuoti apie naujas sukčiavimo taktikas. Žinodami apie kylančias grėsmes, galėsite atpažinti galimas aferas, kol jos nepadarys žalos.

     Būkite atsargūs dėl skubos ir emocinių manipuliacijų:
     Sukčiavimo sukčiai dažnai sukuria skubos jausmą arba išnaudoja emocinius veiksnius, kad paskatintų skubotus veiksmus. Saugokitės el. laiškų ar žinučių, kuriose teigiama, kad reikia nedelsiant imtis veiksmų, arba kreipiatės į jūsų baimes, pvz., grasinimus uždaryti paskyrą ar finansinius nuostolius. Skirkite šiek tiek laiko ir ramiai įvertinkite situaciją ir prieš imdamiesi kokių nors veiksmų savarankiškai patikrinkite informaciją.

     Būkite atidūs socialinei inžinerijai:
     Sukčiavimo atakose dažnai naudojama socialinės inžinerijos taktika, siekiant manipuliuoti aukomis. Sukčiai gali rinkti asmeninę informaciją iš socialinės žiniasklaidos platformų, kad pritaikytų savo bandymus sukčiauti, todėl jie atrodo įtikinamesni. Apribokite asmeninės informacijos, kuria dalinatės internete, kiekį ir pakoreguokite privatumo nustatymus socialinės žiniasklaidos paskyrose, kad apribotumėte prieigą prie savo asmeninės informacijos.

     Dar kartą patikrinkite finansinių operacijų užklausas:
     Jei gaunate el. laišką, tekstinį pranešimą arba telefono skambutį, kuriame prašoma atlikti finansinę operaciją arba sumokėti, būkite atsargūs. Nepriklausomai patikrinkite užklausos teisėtumą susisiekdami su įmone ar asmeniu tiesiogiai naudodami oficialią kontaktinę informaciją, gautą iš jų oficialios svetainės arba patvirtintų šaltinių. Nenaudokite kontaktinių duomenų, pateiktų pačiame įtartiname pranešime.

     Būkite atsargūs naudodami viešuosius „Wi-Fi“ tinklus:
     Viešieji „Wi-Fi“ tinklai gali būti pažeidžiami kibernetinių atakų, todėl įsilaužėliai gali lengviau perimti neskelbtiną informaciją. Venkite pasiekti ar neteikti asmeninės informacijos, kai esate prisijungę prie viešųjų „Wi-Fi“ tinklų, ypač kai kalbama apie finansines operacijas ar prieigą prie slaptų paskyrų. Jei reikia, apsvarstykite galimybę naudoti virtualųjį privatųjį tinklą (VPN), kad užšifruotumėte interneto ryšį ir padidintumėte interneto saugumą.

     Susipažinkite su sukčiavimo rodikliais:
     Mokymasis atpažinti įprastus sukčiavimo požymius gali labai pagerinti jūsų gebėjimą atpažinti tokias atakas ir jų išvengti. Ieškokite bendrų sveikinimų, prastų gramatikos ar rašybos klaidų, asmeninės ar finansinės informacijos užklausų, įtartinų priedų ar nuorodų ir netikėtų ar nepageidaujamų užklausų. Jei abejojate, prieš imdamiesi kokių nors veiksmų patikrinkite bendravimo kitais patikimais kanalais teisėtumą.

     Reguliariai stebėkite finansines ir internetines sąskaitas:
     Reguliariai peržiūrėkite banko ataskaitas, kredito kortelių sąskaitas ir internetines sąskaitas, ar nėra neteisėtų operacijų ar įtartinos veiklos. Nustatykite pranešimus arba įspėjimus apie paskyros veiklą, kad gautumėte tiesioginius įspėjimus apie bet kokį įtartiną elgesį. Kuo anksčiau aptiksite nesąžiningą veiklą, tuo greičiau galėsite sumažinti jos poveikį.

Taikydami šiuos papildomus patarimus kartu su anksčiau minėtais, galite dar labiau sustiprinti savo apsaugą nuo sukčiavimo internete metodų ir apsisaugoti nuo internetinių sukčių auka. Būkite aktyvūs, budrūs ir visada skirkite pirmenybę saugai internete.

Paskelbta | 2023 Balandžio 27d. | 23:49

Komentarai

Komentarų nėra
Rašyti komentarą
Prisijunkite

Jūs dar nesate registruotas vartotojas?
Užsiregistruoti galite paspaudę čia

Pamiršote slaptažodį?
arba