Pagrindinis puslapis Naujienos ir straipsniai

Kas yra širdies ir kraujagyslių ligos ir kaip su jomis kovoti

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra sutrikimų, pažeidžiančių širdį ir kraujagysles, grupė. Jie yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje, dėl kurios kasmet miršta maždaug 17,9 mln. Tačiau yra daug būdų, kaip kovoti su ŠKL ir sumažinti riziką susirgti šiomis ligomis. Šiame straipsnyje aptarsime ŠKL ir veiksmus, kurių galite imtis norėdami jų išvengti.

name
Parodytas: 142 k.Perskaitytas: 45 k.

Kas yra širdies ir kraujagyslių ligos?

ŠKL yra sutrikimų, pažeidžiančių širdį ir kraujagysles, grupė. Tai apima tokias ligas kaip vainikinių arterijų liga, širdies nepakankamumas ir insultas. ŠKL sukelia įvairūs veiksniai, įskaitant aukštą kraujospūdį, aukštą cholesterolio kiekį, rūkymą, diabetą, nutukimą ir fizinio aktyvumo stoką.

Kaip kovoti su širdies ir kraujagyslių ligomis?

     Laikykitės sveikos mitybos – sveika mityba yra vienas iš svarbiausių ŠKL prevencijos veiksnių. Dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų ir liesų baltymų, gali padėti sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Venkite maisto produktų, kuriuose yra daug sočiųjų ir transriebalų, natrio ir pridėtinio cukraus.

     Reguliariai mankštinkitės – Reguliariai mankštinkitės norint palaikyti sveiką širdį ir užkirsti kelią ŠKL. Siekite bent 150 minučių vidutinio intensyvumo mankštos per savaitę. Tai gali būti tokia veikla kaip greitas ėjimas, važiavimas dviračiu, plaukimas ar šokiai.

     Mesti rūkyti – rūkymas yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Jei rūkote, mesti rūkyti yra vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo sveikatai. Kreipkitės pagalbos į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją arba rūkymo metimo programą.

     Valdykite stresą – Lėtinis stresas gali turėti neigiamos įtakos jūsų širdies sveikatai. Stenkitės valdyti stresą tokiais užsiėmimais kaip joga, meditacija, gilus kvėpavimas ar leisti laiką gamtoje.

     Išlaikykite sveiką svorį – antsvoris ar nutukimas gali padidinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Siekite sveiko svorio laikydamiesi subalansuotos mitybos ir reguliariai mankštindamiesi.

     Kontroliuokite aukštą kraujospūdį ir cholesterolio kiekį – aukštas kraujospūdis ir cholesterolis yra pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai. Dirbkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad stebėtumėte kraujospūdį ir cholesterolio kiekį, pakeistumėte gyvenimo būdą arba prireikus vartokite vaistus.

     Reguliariai tikrinkites – reguliarūs sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo patikrinimai gali padėti anksti nustatyti ir gydyti širdies ir kraujagyslių ligas. Būtinai suplanuokite reguliarius susitikimus, kad stebėtumėte savo širdies sveikatą.

Apribokite alkoholio vartojimą – per daug alkoholio gali padidėti kraujospūdis ir cholesterolio kiekis, o tai gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas. Jei nuspręsite gerti, darykite tai saikingai. Rekomenduojamas kiekis – iki vieno gėrimo per dieną moterims ir iki dviejų gėrimų per dieną vyrams.

     Gerai išsimiegokite – prasta miego kokybė ir trukmė gali padidinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Siekite miegoti 7–9 valandas per naktį ir stenkitės laikytis reguliaraus miego grafiko.

     Cukrinio diabeto kontrolė – diabetas yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Jei sergate cukriniu diabetu, dirbkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad sureguliuotumėte cukraus kiekį kraujyje dieta, mankšta ir vaistais.

     Apsvarstykite galimybę vartoti vaistus – kai kuriais atvejais gali prireikti vaistų, kad būtų išvengta arba gydoma ŠKL. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali skirti vaistų aukštam kraujospūdžiui, cholesterolio kiekiui ar kitiems širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniams kontroliuoti.

     Žinokite savo šeimos istoriją – CVD gali būti šeimose. Jei jūsų šeimoje yra buvę širdies ir kraujagyslių ligų, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju apie savo riziką ir veiksmus, kurių galite imtis, kad išvengtumėte jų.

     Likite aktyvūs – fizinis aktyvumas visą dieną gali padėti sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Padarykite pertraukas nuo sėdėjimo ir įtraukite veiklą į savo kasdienybę, pavyzdžiui, lipkite laiptais, o ne liftu arba eikite į darbą.

Įgyvendindami šiuos gyvenimo būdo pokyčius, galite žymiai sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Atminkite, kad prevencija yra labai svarbi, kai kalbama apie ŠKL, o rūpinimasis savo širdies sveikata turėtų būti prioritetas. Jei nerimaujate dėl savo širdies sveikatos, būtinai pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Paskelbta | 2023 Balandžio 1d. | 23:04

Komentarai

Komentarų nėra
Rašyti komentarą
reklama
Prisijunkite

Jūs dar nesate registruotas vartotojas?
Užsiregistruoti galite paspaudę čia

Pamiršote slaptažodį?
arba