Pagrindinis puslapis Naujienos ir straipsniai

Mokslinių tyrimų etika ir atsakomybė

Tyrimo etika ir atsakomybė yra esminiai bet kokio tyrimo projekto elementai, nepaisant studijų srities ar tyrimo pobūdžio. Etinės tyrimų praktikos užtikrina, kad būtų saugomos tyrimo dalyvių teisės ir gerovė, išlaikomas tyrimo vientisumas ir pagrįstumas. Yra keletas pagrindinių principų, kuriais turėtų būti vadovaujamasi atliekant etinius tyrimus. Jie apima: Pagarba asmenims: prieš atlikdami bet kokius tyrimus, kuriuose dalyvauja žmonės, tyrėjai turėtų gerbti tyrimo dalyvių savarankiškumą ir orumą ir gauti jų informuotą sutikimą. Tai reiškia, kad dalyviai turi būti visapusiškai informuoti apie tyrimo tikslą ir pobūdį, taip pat apie galimą riziką ar naudą.

name
Parodytas: 141 k.Perskaitytas: 41 k.

    Nauda: Tyrėjai turėtų stengtis maksimaliai padidinti galimą savo tyrimų naudą ir sumažinti bet kokią galimą žalą ar diskomfortą tyrimo dalyviams. Tai apima užtikrinimą, kad tyrimai būtų atliekami saugiai, pagarbiai ir atsižvelgiant į dalyvių poreikius.

     Nepiktybiškumas: tyrėjai turėtų imtis visų būtinų atsargumo priemonių, kad nesudarytų žalos ar diskomforto tyrimo dalyviams. Tai apima nereikalingos fizinės ar psichologinės rizikos vengimą ir tinkamos paramos bei priežiūros teikimą dalyviams, kuriems tyrimas gali turėti įtakos.

     Teisingumas. Mokslininkai turėtų užtikrinti, kad mokslinių tyrimų nauda ir našta būtų teisingai paskirstyta visoms susijusioms šalims, įskaitant tyrimų dalyvius ir platesnę bendruomenę. Tai apima vengimą išnaudojimo ar diskriminacijos atrenkant tyrimo dalyvius ir užtikrinti, kad tyrimo procesas būtų skaidrus ir atskaitingas.

Be šių bendrųjų principų, mokslininkai taip pat turi laikytis konkrečių etikos gairių ir taisyklių, taikomų jų studijų sričiai. Tai gali būti profesiniai elgesio kodeksai, institucijų politika ir nacionaliniai ar tarptautiniai įstatymai ir teisės aktai.

Siekiant išlaikyti tyrimo proceso vientisumą ir patikimumą, būtina užtikrinti, kad tyrimai būtų atliekami etiškai. Taip pat svarbu užtikrinti, kad tyrimų rezultatai būtų patikimi ir jais galėtų pasitikėti visuomenė, politikos formuotojai ir kitos suinteresuotosios šalys.

Galiausiai etiška tyrimų praktika yra susijusi su pagarba, rūpestingumu ir dėmesingumu elgiantis su tyrimo dalyviais ir užtikrinant, kad tyrimo procesas būtų vykdomas skaidriai, atsakingai ir sąžiningai. Laikydamiesi šių principų, mokslininkai gali prisidėti prie žinių tobulinimo ir visuomenės gerinimo

Paskelbta | 2022 Gruodžio 26d. | 18:10

Komentarai

Komentarų nėra
Rašyti komentarą
UAB Nanoterma
reklama
Prisijunkite

Jūs dar nesate registruotas vartotojas?
Užsiregistruoti galite paspaudę čia

Pamiršote slaptažodį?
arba