Pagrindinis puslapis Naujienos ir straipsniai

Rūkymo ir tabako vartojimo pavojai

Tabako vartojimas yra paplitęs ir pavojingas įprotis, turintis įtakos milijonams žmonių visame pasaulyje. Nepaisant gerai žinomo pavojaus sveikatai, daugelis žmonių ir toliau rūko ir vartoja tabako gaminius, dažnai kenkdami patys. Šiame straipsnyje mes išsamiau išnagrinėsime tabako vartojimo ir rūkymo pavojus, pabrėždami įvairius pavojus sveikatai ir kitus neigiamus padarinius, susijusius su šiuo nesveiku įpročiu.

Parodytas: 353 k.Perskaitytas: 68 k.

Visų pirma, svarbu suprasti, kad tabako vartojimas yra pagrindinė mirčių ir ligų, kurių galima išvengti, priežastis pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl tabako vartojimo kasmet miršta daugiau nei 8 milijonai žmonių, o dar milijonai žmonių kenčia nuo įvairių su tabaku susijusių ligų. Šios ligos apima plaučių vėžį, širdies ligas ir lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL).

 

Vienas iš labiausiai žinomų rūkymo pavojų yra padidėjusi rizika susirgti plaučių vėžiu. Rūkymas yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis, kuri sudaro apie 85% visų atvejų. Taip yra todėl, kad įkvepiamuose cigarečių dūmuose yra daug kenksmingų cheminių medžiagų, įskaitant dervą, nikotiną ir anglies monoksidą. Kai šios cheminės medžiagos patenka į plaučius, jos gali pažeisti gležną audinį ir padidinti vėžio atsiradimo tikimybę.

 

Be plaučių vėžio, rūkymas taip pat padidina širdies ligų riziką. Taip yra todėl, kad cigarečių dūmuose esančios cheminės medžiagos gali pažeisti kraujagysles ir padidinti krešulių susidarymo tikimybę. Tada šie krešuliai gali nukeliauti į širdį ir sukelti širdies priepuolį arba nukeliauti į smegenis ir sukelti insultą. Tiesą sakant, rūkymas yra pagrindinis širdies priepuolių ir insultų veiksnys, o rūkaliams kyla daug didesnė abiejų šių ligų rizika nei nerūkantiems.

 

Kitas rūkymo pavojus yra padidėjusi lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) rizika. LOPL yra plaučių ligų, dėl kurių sunku kvėpuoti, grupė, kurią dažnai sukelia ilgalaikis dirgiklių, tokių kaip cigarečių dūmai, poveikis. Sunkiais atvejais LOPL gali sukelti kvėpavimo nepakankamumą, kuris gali būti pavojingas gyvybei.

 

Be pavojaus sveikatai, rūkymas taip pat turi neigiamą poveikį žmogaus išvaizdai ir bendrai gyvenimo kokybei. Rūkantiems dažnai pageltonuoja dantys ir nagai, gali atsirasti raukšlių ir kitų priešlaikinio senėjimo požymių. Cigarečių dūmų kvapas taip pat gali būti nemalonus ir atgrasus aplinkinius, todėl rūkantiems gali būti sunku bendrauti ir palaikyti santykius.

 

Be to, rūkymas yra brangus. Cigarečių ir kitų tabako gaminių kaina gali greitai padidėti, o šios išlaidos gali apkrauti asmens biudžetą. Be to, rūkymas gali lemti didesnes sveikatos priežiūros išlaidas, nes rūkaliai dažniau suserga su tabaku susijusiomis ligomis ir jiems reikia gydymo.

 

Mesti rūkyti nėra lengva, bet įmanoma. Yra daug išteklių, padedančių žmonėms mesti rūkyti, įskaitant paramos grupes, konsultacijas ir vaistus. Rūkantiems taip pat svarbu turėti stiprią paramos sistemą, nes tai gali palengvinti ir sėkmingiau mesti rūkyti.

 

Apibendrinant galima pasakyti, kad rūkymo ir tabako vartojimo pavojų yra daug ir jie yra gerai dokumentuoti. Nuo padidėjusios vėžio ir širdies ligų rizikos iki neigiamo poveikio išvaizdai ir gyvenimo kokybei, šio įpročio neigiamas poveikis yra neabejotinas. Jei rūkote, svarbu atsižvelgti į riziką ir imtis priemonių mesti rūkyti. Jūsų sveikata ir gerovė to verta.

Paskelbta | 2022 Gruodžio 10d. | 17:26

Komentarai

Komentarų nėra
Rašyti komentarą
UAB Nanoterma
reklama
Prisijunkite

Jūs dar nesate registruotas vartotojas?
Užsiregistruoti galite paspaudę čia

Pamiršote slaptažodį?
arba