Pagrindinis puslapis Naujienos ir straipsniai

Saulės poveikis odai

Saulė yra esminis šviesos, šilumos ir vitamino D šaltinis. Tačiau per didelis saulės spindulių poveikis gali sukelti įvairių odos problemų. Šiame straipsnyje aptarsime saulės poveikį odai.

name
Parodytas: 116 k.Perskaitytas: 37 k.

     Nudegimas saulėje:

Nudegimas yra dažna problema, kurią sukelia per didelis saulės poveikis. Jai būdinga raudona, skausminga ir uždegusi oda. Nudegimas saulėje yra odos reakcijos į ultravioletinės (UV) spinduliuotės padarytą žalą rezultatas. Oda parausta dėl padidėjusio kraujo tekėjimo į pažeistą vietą.

     Priešlaikinis senėjimas:

UV spinduliuotės poveikis gali sukelti priešlaikinį odos senėjimą. Taip nutinka todėl, kad UV spinduliai suardo odoje esančias kolageno ir elastino skaidulas. Kolagenas ir elastinas yra baltymai, atsakingi už odos elastingumą ir stangrumą. Dėl šių baltymų skilimo oda tampa laisva, suglebusi ir susiraukšlėjusi.

     Odos vėžys:

UV spinduliuotės poveikis yra pagrindinė odos vėžio priežastis. Yra trys pagrindiniai odos vėžio tipai: bazalioma, plokščiųjų ląstelių karcinoma ir melanoma. Bazalinių ląstelių karcinoma ir plokščiųjų ląstelių karcinoma yra mažiau pavojingos nei melanoma, tačiau vis tiek gali padaryti didelę žalą odai. Melanoma yra agresyvesnė odos vėžio forma, kuri negydoma gali išplisti į kitas kūno dalis.

     Netolygus odos tonas:

UV spinduliuotės poveikis gali sukelti netolygų odos atspalvį. Taip atsitinka todėl, kad UV spinduliai skatina melanino, pigmento, suteikiančio odai spalvą, gamybą. Per didelis buvimas saulėje gali sukelti netolygų melanino pasiskirstymą, todėl ant odos gali atsirasti tamsių dėmių ir dėmių.

     Akių pažeidimai:

UV spinduliuotės poveikis gali pakenkti akims. UV spinduliai gali sukelti kataraktą, ty akies lęšiuko drumstumą. Katarakta gali sukelti neryškų matymą ir netgi sukelti aklumą sunkiais atvejais.

Užkirsti kelią saulės poveikiui odai:

Geriausias būdas išvengti saulės poveikio odai yra apriboti UV spindulių poveikį. Tai galima padaryti vengiant saulės piko valandomis, kurios yra nuo 10 iki 16 val. Taip pat gali padėti dėvėti apsauginius drabužius, tokius kaip skrybėlės, marškiniai ilgomis rankovėmis ir kelnės.

Apsaugos nuo saulės su aukštu SPF įvertinimu naudojimas taip pat gali padėti apsaugoti odą nuo UV spindulių. Rekomenduojama naudoti plataus spektro apsaugos nuo saulės priemones, kurios apsaugo tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių. Apsauginį kremą nuo saulės reikia tepti gausiai ir dažnai, ypač po maudynių ar prakaitavimo.

Hiperpigmentacija:

Per didelis buvimas saulėje gali sukelti hiperpigmentaciją – būklę, kai odos dėmės tampa tamsesnės už aplinkinę odą. Taip atsitinka, kai reaguodama į UV spinduliuotę oda gamina daugiau melanino. Hiperpigmentacija yra dažna problema, kurią galima gydyti vietiniais kremais, lazeriu ar cheminiu šveitimu.

     Dehidratacija:

Saulė gali sukelti dehidrataciją, ištraukdama drėgmę iš odos. Tai gali sukelti sausumą, pleiskanojimą ir niežėjimą. Norint išvengti dehidratacijos, svarbu išlaikyti hidrataciją geriant daug vandens ir naudojant drėkinamąsias priemones, kad oda būtų hidratuota.

     Susilpnėjusi imuninė sistema:

Per didelis buvimas saulėje gali susilpninti imuninę sistemą, todėl organizmui sunkiau kovoti su infekcijomis ir ligomis. Taip nutinka todėl, kad UV spinduliuotė gali slopinti imuninės sistemos gebėjimą gaminti baltuosius kraujo kūnelius, kurie yra būtini kovojant su infekcijomis.

     Vitamino D trūkumas:

Nors saulė yra puikus vitamino D šaltinis, per didelis buvimas gali sukelti vitamino D trūkumą. Taip yra todėl, kad oda gali gaminti tik ribotą vitamino D kiekį, o saulės perteklius iš tikrųjų gali suskaidyti vitaminą D odoje. Vitaminas D yra būtinas sveikiems kaulams ir stipriai imuninei sistemai, todėl svarbu gauti pakankamai vitamino D su maistu ir papildais.

     Aknė:

Per didelis saulės poveikis gali pabloginti spuogus, nes išsausina odą ir užkimša poras prakaitu ir aliejumi. Tai gali sukelti įtrūkimų ir dėmių atsiradimą. Norint išvengti spuogų, svarbu, kad oda būtų švari ir hidratuota, taip pat vengti pernelyg didelio saulės poveikio.

Saulės poveikis odai gali svyruoti nuo nedidelių kosmetinių problemų iki rimtų sveikatos problemų, tokių kaip odos vėžys. Svarbu apsaugoti odą nuo pernelyg didelio UV spindulių poveikio, dėvint apsauginius drabužius, naudojant apsaugos nuo saulės priemones ir vengti saulės piko valandomis. Imdamiesi šių prevencinių priemonių galime mėgautis saulės teikiama nauda nerizikuodami pakenkti savo odai ir bendrai sveikatai.

Paskelbta | 2023 Balandžio 22d. | 19:04

Komentarai

Komentarų nėra
Rašyti komentarą
reklama
Prisijunkite

Jūs dar nesate registruotas vartotojas?
Užsiregistruoti galite paspaudę čia

Pamiršote slaptažodį?
arba