Pagrindinis puslapis Naujienos ir straipsniai

Skydliaukės sutrikimai simptomai ir gydymas

Skydliaukė yra svarbus organas, esantis kakle, atsakingas už hormonų, reguliuojančių įvairias kūno funkcijas, gamybą. Tačiau kartais skydliaukė gali netinkamai funkcionuoti, todėl gali atsirasti įvairių sutrikimų, kurie skirtingai veikia organizmą. Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime įvairius skydliaukės sutrikimų tipus, jų priežastis, simptomus ir gydymą.

name
Parodytas: 167 k.Perskaitytas: 26 k.

Hipertiroidizmas

Hipertiroidizmas yra būklė, kai skydliaukė gamina per daug skydliaukės hormonų. Tai gali sukelti daugybę simptomų, įskaitant svorio kritimą, padažnėjusį širdies susitraukimų dažnį, nerimą ir drebulį. Dažniausia hipertiroidizmo priežastis yra autoimuninis sutrikimas, vadinamas Greivso liga, tačiau ją gali sukelti ir skydliaukės mazgas arba skydliaukės uždegimas.

Hipertiroidizmo gydymas priklauso nuo ligos priežasties ir sunkumo. Kai kuriais atvejais gali būti skiriami vaistai skydliaukės hormonų gamybai sulėtinti. Kitos gydymo galimybės yra skydliaukės pašalinimo operacija arba gydymas radioaktyviuoju jodu, siekiant sunaikinti skydliaukės ląsteles.

Hipotireozė

Hipotireozė yra priešinga hipertiroidizmui, kai skydliaukė negamina pakankamai skydliaukės hormonų. Tai gali sukelti nuovargį, svorio padidėjimą, depresiją ir jautrumą šaltai temperatūrai. Dažniausia hipotirozės priežastis yra autoimuninis sutrikimas, vadinamas Hashimoto tiroiditu, tačiau jį taip pat gali sukelti spindulinė terapija, skydliaukės pašalinimo operacija ar įgimtas sutrikimas.

Hipotireozės gydymas apima sintetinių skydliaukės hormonų tablečių vartojimą, siekiant pakeisti trūkstamus skydliaukės hormonus. Daugeliu atvejų pacientai šias tabletes turės vartoti visą likusį gyvenimą.

Skydliaukės mazgai

Skydliaukės mazgeliai yra skydliaukės išaugos, kurios dažniausiai nėra vėžinės. Tačiau kai kuriais atvejais jie gali būti vėžiniai, todėl svarbu, kad juos patikrintų gydytojas. Skydliaukės mazgeliai dažniausiai nesukelia jokių simptomų, tačiau jie gali būti jaučiami kaip gumbas kakle arba apsunkinti rijimą ar kvėpavimą.

Skydliaukės mazgų gydymas priklauso nuo to, ar jie vėžiniai, ar ne. Jei jie nėra vėžiniai, gydymo gali nereikėti, tačiau gydytojas gali rekomenduoti reguliariai stebėti, ar nėra pakitimų. Jei mazgas yra vėžinis, gali prireikti operacijos, kad būtų pašalinta skydliaukė, kartu su radioaktyviuoju jodu arba chemoterapija.

Skydliaukės vėžys

Skydliaukės vėžys yra reta, bet rimta vėžio forma, pažeidžianti skydliaukę. Yra keletas skirtingų skydliaukės vėžio tipų, įskaitant papiliarinį, folikulinį, medulinį ir anaplastinį skydliaukės vėžį. Skydliaukės vėžio simptomai yra gumbas ar patinimas kakle, rijimo pasunkėjimas ir užkimęs balsas.

Skydliaukės vėžio gydymas priklauso nuo vėžio tipo ir stadijos. Paprastai pirmas žingsnis yra skydliaukės pašalinimo operacija, po kurios skiriamas gydymas radioaktyviuoju jodu arba chemoterapija. Kai kuriais atvejais taip pat gali būti taikoma tikslinė terapija arba imunoterapija.

Skydliaukės sutrikimai taip pat gali turėti įtakos moterų sveikatai, ypač nėštumo metu. Hipotireozė nėštumo metu gali padidinti persileidimo, priešlaikinio gimdymo ir mažo gimimo svorio riziką. Nėščios moterys turi reguliariai tikrinti skydliaukės hormonų kiekį, kad būtų užtikrinta, jog jie neviršija normos.

Pogimdyminis tiroiditas yra dar viena būklė, kuri paveikia kai kurias moteris po gimdymo. Tai laikinas skydliaukės uždegimas, galintis sukelti hipertirozę, o vėliau – hipotirozę. Simptomai paprastai išnyksta savaime, tačiau gali prireikti vaistų simptomams valdyti.

Be minėtų skydliaukės sutrikimų, pasitaiko ir retų būklių, tokių kaip įgimta hipotirozė ir skydliaukės hormonų atsparumo sindromas. Įgimta hipotirozė yra genetinis sutrikimas, kai skydliaukė nuo gimimo negamina pakankamai skydliaukės hormonų. Jei negydoma, tai gali sukelti vystymosi problemų. Atsparumo skydliaukės hormonams sindromas yra būklė, kai organizmas tinkamai nereaguoja į skydliaukės hormoną, todėl atsiranda hipotirozės simptomų.

Svarbu pažymėti, kad skydliaukės sutrikimai kartais gali būti klaidingai diagnozuoti arba nepastebėti, nes simptomai gali būti neaiškūs ir panašūs į kitas sveikatos sąlygas. Svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, jei jaučiate skydliaukės sutrikimo simptomus, pvz., nuovargį, svorio pokyčius arba nuotaikos ar energijos lygio pokyčius.

Skydliaukės sutrikimai gali turėti įtakos visiems, tačiau juos galima valdyti tinkamai diagnozavus ir gydant. Svarbu žinoti skydliaukės sutrikimų simptomus ir rizikos veiksnius, o įtarus skydliaukės sutrikimą kreiptis į gydytoją. Tinkamai gydant ir valdant, skydliaukės sutrikimų turintys žmonės gali gyventi sveiką ir visavertį gyvenimą.

Paskelbta | 2023 Balandžio 1d. | 23:23

Komentarai

Komentarų nėra
Rašyti komentarą
Prisijunkite

Jūs dar nesate registruotas vartotojas?
Užsiregistruoti galite paspaudę čia

Pamiršote slaptažodį?
arba